19грудня  1992 року трускавчани та гості міста отримали чудовий подарунок –   в самому центрі м.Трускавця відкрився Художній музей Народ­ного художника   України Михайла Біласа, чиє ім’я відоме на усіх континентах і записане у понад 100 виданнях та публікаціях різними мовами світу. Це був перший в Україні прижиттєвий музей, що став гідним визнанням мистець­кого здобутку всесвітньо відомого майстра.  І знаменно, що функціо­нує він у місті,  звідки походить родовід великого митця,  і де М.Білас проживав до своїх останніх днів – 25 січня 2016р.  Розмістився музей в одному з найгарніших будинків Трускавця, пам’ятці дерев’яної архітектури поч. ХХ ст. старовинній віллі «Гопляна», пишна оздоба якої гармонійно вписалася у мальовничий краєвид міста. Цей храм мистецтва по праву вважають національ­ного гордістю нашої держави,  а тисячі відвідувачів, поринаючи у феєричність ткацьких сплетінь славетного маестро, не приховують радісних емоцій, залишаючи на згадку записи у книзі відгуків і підтверджуючи слова професора Юрія Лащука : “Білас – це  стиль, це школа, це академія,  що утверджує духовний потенціал української нації найсучаснішими художніми формами”.

В музеї експонуються текстильні роботи митця: гобелени, килими, верети, ліжники,вишивані сервети, доріжки, подушки, багатопланові сюжетні панно та аплікації, декоративні квіти . В 2007-2015рр. Михайло Білас створив нову колекцію робіт – це пастельний живопис. Понад 50 творів представлені на розгляд глядачів в експозиційних залах. А також на 25-річчя музею оформлено виставку нових творів майстра – гобелени, вишивка, аплікації, пастелі та декоративні квіти.

Крім постійно діючої виставки музей експонує роботи художників, графіків, скульпторів, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва тощо.

За 25 років діяльності, музей  представив 207 різноманітних цікавих виставок:

– «Патріарх Йосиф Сліпий у філателістичних і пропам’ятних виданняхУкраїнської Католицької церкви»,

– Вишиті ікони о. Д. Блажейовського, О.Іваночко(Львів), Божени Сятки-Бец (Краків),

– вишиті мініатюри Ірини Сеник,

– давньої української ікони 16-18 ст.,

– виставки живопису українських та іноземних художників: Романа Ковалика(Канада), Володимира Савчака(Австралія), Андре Рагю (Франція),Анни Липової-Галишич (США), Марії Сіути (Польща), Станіслава Гурецкі (Польща), 

– філателії та нумізматики екслібрисів, писанок, ляльки-мотанки, фотовиставки, живопису на склі, березовій корі та з натурального каменю, дерев’яна пластика та різьба по дереву, вироби з соломки та бісеру,   

  • воскових фігур, китайського мистецтва та традиційного індійського одягу.

    Музей співпрацює з закладами освіти – це виставки творчих робіт дитячої школи іконопису дітей-інвалідів м. Дрогобича, викладачів та студентів Львівської академії мистецтв, Львівського художнього коледжу ім. І. Труша, Стрийського художнього коледжу № 16, Дрогобицького педуніверситету ім. І.Франка, дітей центру творчості та юнацтва Галичини м.Львова, Трускавецької дитячої школи мистецтв, Дрогобицької школи мистецтв, Будинку учнівської творчості тощо.

        За двадцять п’ять років музей відвідало :

 306310 відвідувачів – це 158921 дорослих та 147389 студентів та дітей.

За цей період було проведено 10501 екскурсія.

  При музеї функціонує мистецький клуб «Біласова світлиця» – це сотні проведених зустрічей, презентацій книг та видавництв, тематичних вечорів, музичних заходів з поетами, письменниками,  музикантами, митцями, політиками та цікавими людьми.

  Спільно з Трускавецькою дитячою школою мистецтв проводилися вечори «Ноктюрн на віллі Гопляна» класичної музики з поезією та екскурсією по музею, вечір українського романсу, акції розписування писанок, майстер-класи, тощо.

          Крім мистецько-виставкової діяльності, музей бере участь у культурно-просвітницькому житті міста, співпрацює з різними установами міста. Співпрацюючи з  закладами освіти, проводить безкоштовні екскурсії для дітей-сиріт, оплата квитка в навчальний період становить 50% вартості.

          Проводилася і проводиться популяризація колекції музею шляхом публікації статей в періодичній пресі та на радіо, у наукових статтях. Музей випустив кілька буклетів, листівки, афіші та новий великий альбом з роботами Михайла Біласа.

          Так, як Трускавець є знаним містом-курортом, акцент в роботі музею зроблено на відвідувачів з різних куточків світу та на співпрацю з санаторіями та пансіонатами міста. Щорічні угоди з оздоровницями про колективне відвідування їх відпочиваючими сприяють популяризації музею.

          За даний період в музеї проведено ремонт експозиційних залів на усіх трьох поверхах та капітальний ремонт цокольного поверху з оформленням сучасних виставкових залів. Виготовлено документацію на реставрацію дерев’яних конструкцій будівлі, оформлено  та оновлено вестибюль музею.